Przejdź do treści

Czym jest wentylacja mechaniczna w domu pacjenta?

Pomagamy oddychać swobodnie w domu pacjenta.

Wentylacji mechaniczna domowa z zastosowaniem respiratora

Wentylacja mechaniczna jest sposobem leczenia umożliwiającym pacjentom z niewydolnością oddychania funkcjonowanie przy użyciu specjalistycznego aparatu medycznego (respiratora). Respirator to urządzenie wspomagające albo zastępujące oddech pacjenta poprzez wytworzenie dodatniego ciśnienia w respiratorze, które przenoszone jest na drogi oddechowe pacjenta.

Metody prowadzenie wentylacji mechanicznej

Terapia przy pomocy respiratora może być prowadzona metodą inwazyjną lub nieinwazyjną. Wentylacja inwazyjna to taka, która prowadzona jest u pacjenta z wytworzoną sztuczną drogą oddechową - tracheostomię. Do rurki tracheostomijnej podłączony jest układ rur respiratora. Wentylacja nieinwazyjna prowadzona jest u pacjenta, który oddycha samodzielnie, naturalnymi drogami oddechowymi. W takim przypadku wspomaganie oddychania respiratorem odbywa się przez szczelną maskę, która przyłożona jest do twarzy pacjenta i przymocowana do głowy za pomocą układu pasków.

Program wentylacji domowej

Aktualnie istnieje możliwość korzystania z respiratora w warunkach domowych, co w znacznym stopniu ułatwia osobom chorym powrót do funkcjonowania w naturalnym środowisku, jakim jest dom i rodzina.

Korzyści dla chorego i jego rodziny

  • ogranicza konieczność długotrwałego pobytu w szpitalu oraz związanego z tym ryzyka infekcji na oddziałach szpitalnych 
  • zwiększa efektywność prowadzonych zabiegów rehabilitacyjnych. Korzysta na tym również rodzina chorego, która pomimo obciążenia nowymi obowiązkami, nie musi dzielić życia na szpital, dom i przejazdy

Zakres opieki w wentylacji mechanicznej

Pacjenci korzystający z naszego świadczenia oprócz wyrobów medycznych (respirator, materiały zużywalne oraz w razie potrzeby inne urządzenia - np. koncentrator tlenu) mają zapewnioną systematyczną, specjalistyczną opiekę medyczną lekarza anestezjologa oraz innych lekarzy specjalistów, pielęgniarki i fizjoterapeuty (rehabilitanta).